Marelični džem z vanilijo
Sladka likovna vzgoja
Midva sva trdojedrna zagovornika ustvarjalnosti za šporgetom. Kljub temu, da je mogoče nekatere jedi z lahkoto prirediti in obogatiti, se klasičnih receptov marsikdo drži kot pijanec plota.
Simpatičen primer so džemi in marmelade – iz sezone v sezono jih kuhamo na identičen način, čeprav je lahko v kozarec ujeto sadje pravo platno okusov.
Do lastne marmeladne umetnije te ločijo le nepogrešljiv in edinstven želirni sladkor Wiener Zucker, sveže sadje in dober ščepec domišljije. Midva sva si s temi sestavinami prikuhala slastno ozimnico v obliki mareličnega džema z bogato bourbonsko vanilijo, prefinjeno penino in osvežilno limonino lupinico.
Še več takih in drugačnih slastnih receptov si lahko ogledaš na Tjašinem simpatičnem Instagram profilu TUKAJ. Sledi ji in bodi na tekočem, kako ga kulinarično biksava.
Sestavine:
500 g Wiener Zucker želirnega sladkorja 1:1
1,2 kg zrelih marelic
1 limona z neobdelano površino
2 stroka bourbonske vanilije
100 ml penine
Recept je nastal v sodelovanju z Wiener Zucker.
Postopek:
- Kozarce za vlaganje temeljito pomij in osuši, nato pa skupaj s pokrovčki za 20 minut odprte postavi v pečico, segreto na 100 °C.
- Marelice moraš najprej blanširati. Z nožem v njih zareži križ in jih za 60 sekund potopi v vrelo vodo. Takoj zatem jih ohladi pod mrzlo vodo in odcedi.
- Blanširane marelice olupi in izkoščiči.
- Približno tretjino marelic nareži na kocke, ostalo pa spasiraj do finega.
- Vse skupaj stresi v pisker in dodaj nepogrešljiv želirni sladkor Wiener Zucker.
- Z lupilcem za krompir z limone odreži trakove limonine lupinice. Pazi, da ne odrežeš tudi bele, grenke plasti.
- K sadju dodaj sok pol limone, penino in štiri kose limonine lupinice. Stroka vanilije razpolovi in z nožem postrgaj semena. Dodaj jih k sadju.
- Vsebino kastrole zavri, nato pa ogenj zmanjšaj in mešaj 3 minute.
- Še vroče kozarce napolni z vročim džemom – nekje 1 cm pod vrhom. V vsakega dodaj trak limonine lupinice.
- Kozarce dobro zapri in obrni na glavo, nato pa jih pokrij s kuhinjsko krpo.
V teoriji bi moral džem v hladnem in temnem prostoru zdržati kako leto, a v praksi zaradi množice palačink in mlečnih rižev take dobe ne dočaka.