Pljučna pečenka
Nesporna kraljica praznične mize.
Prazniki označujejo druženje ob dobri jedači in bolje od legendarne pljučne pečenke praktično ne gre. Čeprav gre za drago in dragoceno meso, je njegova priprava dokaj enostavna. Predvsem moramo paziti, da mesa ne prepečemo, s tem pa zamorimo prešerno praznično vzdušje. Peke pljučne pečenke brez termometra zato ne priporočava – tak izjemen kos mesa bi bilo res škoda prepeči.
K nežnemu mesu pljučne pečenke se najbolje poda enostavna omaka izrazitega okusa. Hitro pripravljeno rjavo maslo s timijanom in česnom je kot nalašč zanjo.
Še več takih in drugačnih slastnih receptov si lahko ogledaš na Tjašinem simpatičnem Instagram profilu TUKAJ. Sledi ji in bodi na tekočem, kako ga kulinarično biksava.
Recept
Sestavine za pečenko za cca. 6 oseb:
1,5 kg pljučne pečenke
oljčno olje
1 žlica masla
5 vejic svežega timijana
morska sol
poper v mlinčku
Sestavine za rjavo maslo:
2-3 žlice masla
3 vejice svežega timijana
3 stroki česna
Naročnik recepta je Mercator.
Postopek
Priprava:
Pri govejem fileju je zelo pomembno, kateri del bomo uporabili. Na enem koncu je namreč ta vrhunski kos mesa debel, na drugem pa zožan. Če bi celo pljučno pečenko poslali kar tako v pečico, bi bila na koncu neenakomerno pečena. Če ne pečemo cele, je zato pri mesarju priporočljivo zahtevati srednji del, ki je enako debel po celi dolžini, v nasprotnem primeru pa tanjši del spodvijemo in ga zvežemo.
- Meso mora pred peko ždeti na sobni temperaturi 1-2 uri.
- Poskrbimo, da imamo dobro nabrušen nož.
- Z mesa odrežemo morebitno srebrno tkivo, pri tem pa pazimo, da ne odrežemo preveč dragocenega mesa. To tkivo se med peko ne bi zmehčalo.
- Z zavezovanjem pričnemo pri lepšem koncu pečenke. Vrvico na tesno zategnemo, jo zavozlamo in odrežemo štrleča dela. Postopek zavezovanja ponovimo po celotni dolžini pečenke na vsake 1,5 – 2 cm.
- Lično zavito mesno štruco premažemo z oljem ter dobro natremo s soljo in sveže mletim poprom.
Peka:
Peka se deli na dve fazi – najprej meso popečemo v ponvi, da dobimo lepo skorjico, nato pa peko nadaljujemo v pečici. Če uporabljamo ognjevarno ponev s kovinskim ročajem, obe fazi potekata v isti ponvi. Če take ponve nimamo, moramo pečenko pred razvajanjem v pečici prenesti na segret pekač.
Pečemo z uporabo termometra za meso. Če želimo sočno meso z živordečim prerezom (medium-rare), peko zaključimo pri središčni temperaturi 53 °C, če pa stavimo na rožnato, še vedno sočno meso (medium), pa pečemo do središčne temperature 57 °C.
- Ponev močno segrejemo, pečico pa nastavimo na 220 °C.
- Pečenko položimo v ponev z vrhnjim, lepšim, delom navzdol.
- Na vsaki izmed štirih strani jo pečemo približno 2 minuti, da dobi lepo zapečeno barvo.
- Takoj, ko pečenko zadnjič obrnemo, v ponev vržemo še maslo in timijan.
- Z žlico prelivamo maslo po pečenki, dokler ne potečeta zadnji 2 minuti, nakar ponev postavimo v ogreto pečico. Če nimamo ognjevarne posode, meso prestavimo na ogret pekač.
- Pečemo toliko časa, dokler se temperatura sredice pečenke ne povzpne na željeno temperaturo. V najinem primeru je peka do 53 °C trajala 25 minut.
- Meso prenesemo na desko za rezanje ali krožnik in ga pokrijemo z aluminijasto folijo. Tako ga pustimo 10 minut.
Rjavo maslo:
- V ponev, v kateri smo popekli meso, vržemo maslo, timijan in kar cele strte stroke česna.
- Na srednji temperaturi segrevamo toliko časa, da maslo npostane zlatorjave barve, pri tem pa postrgamo vse slastne ostanke, ki jih je ponvi pustila pečenka.
- Maslo precedimo, da se znebimo ostankov zelišč, popra in česna.
Po počitku pečenko narežemo na 1,5 – 2 cm debele rezine, prelijemo jih pa z rjavim maslom.
Taka pečenka je odlična tudi hladna.
Ne pozabi, več o najinih kulinaričnih podvigih si lahko ogledaš na Tjašinem Instagram profilu: KLIK!