Pirini krompirjevi žganci s česnovo mastjo in ocvirki
Trdo delo, poplačano z okusom
Ko je govora o slovenskih tradicionalnih jedeh, hitro naletimo na temo žgancev. Ob zvezdniških ajdovih žgancih pridejo njihovi krompirjevi bratje le redko pod odrske luči, kar pa je huda krivica. Krompir, moka in ravno prav masti tvorijo mehke in lepljive odščipnjence, ki se jim je mogoče ravno tako uspešno upreti kot njihovim daljnim sorodnikom – svaljkom.
Ker pa sva midva malce obsedena, da naokoli potuhnjeno podtikava okuse, se nisva mogla upreti, da ne bi masti v žgancih zagodla ene česnove. Maščoba namreč hvaležno sprejme ponujene arome, nežen okus po česnu pa se odlično ujame s krompirjevimi žganci, ki se drugače ne ponašajo z ravno izrazitimi okusi.
Še več takih in drugačnih slastnih receptov si lahko ogledaš na Tjašinem simpatičnem Instagram profilu TUKAJ. Sledi ji in bodi na tekočem, kako ga kulinarično biksava.
Sestavine:
500 g bele pirine moke
500 g krompirja za kuhanje
150 g masti z ocvirki
6 strokov česna
3 žličke soli
Recept je nastal za revijo Odprta kuhinja.
Postopek
S česnom aromatizirana mast:
- Ocvirkovo mast čmoknemo v kozico in na nizkem ognju segrevamo, da se mast stopi.
- Po česnu udarimo s plosko stranjo noža, da ga speštamo. Odstranimo lupino, zmečkan česen pa vržemo v mast.
- Mast segrevamo 1 uro na nizkem ognju, da se navzame prijetne česnove arome. Paziti moramo, da se česen ne prične cvreti, saj lahko drugače zagreni celo sceno.
- Pred uporabo iz masti poberemo vse česnove stroke.
Žganci:
- Krompir olupimo in narežemo na enakomerne kose.
- Krompirjeve kocke stresemo v večji pisker in dolijemo toliko vroče vode, da doseže dvojno višino krompirja v loncu. Posolimo jo.
- Lonec pristavimo na visok ogenj in počakamo, da voda zavre. Ogenj zmanjšamo in jo pustimo brbotati približno 8 minut, dokler krompir ni napol skuhan.
- Belo pirino moko presejemo, da se znebimo grudic, nato pa jo stresemo v sredino lonca.
- Počakamo, da voda ponovno zavre, nato v sredini mokaste piramide z ročajem kuhalnice ustvarimo luknjo, skozi katero bo uhajala para.
- Nenavadni vulkan pustimo pri miru 20-25 minut, medtem pa mora voda rahlo vreti.
- Izpod mokaste gore izbezamo en krompir in se prepričamo, da je res kuhan.
- Škrobnato vodo odlijemo v ločeno posodo, nekaj pa je pustimo v loncu.
- Zdaj je na vrsti fizično zahtevnejši del – s kuhalnico najprej pretlačimo krompir in moko, da se združita, nato pa dodamo 5 žlic s česnom aromatizirane masti in pričnemo s krožnim mešanjem. Če je zmes presuha, dodamo malo odlite vode.
- S trudom mešamo toliko časa, dokler ne nastane gosta in gladka zmes brez grudic.
- Če predstavlja kuhinjski fitnes prehud zalogaj, se lahko poslužimo električne pomoči – v ročni mikser vtaknemo spiralne vilice za testo. Z njimi hitro ukrotimo še tako trmasto maso za žgance.
- Ko smo zadovoljni z gostoto in teksturo mase (večkrat se moramo seveda prepričati na lastna usta), se končno lotimo proizvodnje žgancev.
- Z leseno lopatko zajamemo malo mase in z nje z vilico odščipnemo žganec poljubne velikosti.
- Postopek ponavljamo, dokler ne porabimo cele mase. Žgance zbiramo v skledi, vsake toliko pa čeznje polijemo česnovo mast in potresemo ocvirke.
Tako, pridelali smo celo goro prijetno mehkih žgancev z nežno česnovo noto. Kakor veli tradicija, jih mora levji delež zmanjkati, še preden se pridružijo jedem, kot so pečenice in zelje, kislo mleko ali, seveda, piščančja obara.
Ne pozabi, več o najinih kulinaričnih podvigih si lahko ogledaš na Tjašinem Instagram profilu: KLIK!